Kinesiotekos straipsniai - Klubas Paupio Kinezioteka Vilniuje

Tuneliniai sindromai (riešo, alkūnkaulio)

Efektyvus tunelinių sindromų (riešo kanalo, kubitalinio tunelio) gydymas mūsų centre! Unikalūs treniruokliai, 3 etapų metodika, individualus požiūris. Padedame net sudėtingais atvejais.

Kineziologijos metodai gydant tunelinius sindromus (riešo, alkūnkaulio).¶

Kas yra riešo kanalo sindromas ir kur jis pasireiškia?¶

Tunelinis sindromas
tai kompresinė išeminė neuropatija, atsirandanti dėl periferinio nervo suspaudimo anatomiškai siauruose kanaluose (tuneliuose). Dažniausiai pažeidžiami nervai, einantys per riešą (riešo tunelis) arba alkūnę (kubitalinis tunelis).

Kur pasireiškia tunelio sindromas¶

Pagrindinės pasireiškimo sritys yra šios:
  • Karpalinio tunelio sindromas - riešo vidurinio nervo suspaudimas, sukeliantis rankos (I-IV pirštų) skausmą ir tirpimą.
  • Kubitalinio tunelio sindromas - alkūninio nervo suspaudimas alkūnės srityje, sukelia IV-V pirštų silpnumą ir jutimo sutrikimą (tirpimą).
Vidurinis nervas ir alkūninis nervas
Abu nervai kyla iš šaknelių C5-T1 (nugaros smegenų kaklinis ir pirmasis krūtininis segmentai).
Medianinis nervas
eina iš pažasties per žastą ir dilbį, paskui per riešo kanalą (karpalinį tunelį) į plaštaką. Inervuoja nykščio raumenis (nykščio eminencija). Atsakingas už plaštakos jautrumą (nykščio, rodomojo, viduriniojo ir pusės bevardžio pirštų pusėje).
Alkūninis nervas Eina iš peties per alkūnę (alkūninį kanalą - „kubitalinį tunelį“), paskui dilbiu į plaštaką. Inervuoja mažojo piršto ir dalies plaštakos raumenis (tarpupirščius). Atsakingas už mažojo piršto ir pusės bevardžio piršto jautrumą.

Pagrindinės priežastys¶

Tunelinius sindromus, tokius kaip riešo kanalo (riešo kanalo) ir kubitalinio kanalo (alkūnės kanalo) sindromai, dažniausiai sukelia nuolatinis nervų suspaudimas ar perkrovimas siauruose anatominiuose kanaluose.
Viena iš dažniausių priežasčių - ilgai besikartojantys judesiai, pavyzdžiui, darbas klaviatūra ar pele, grojimas muzikos instrumentais ar monotoniškas fizinis darbas.
Dėl tokios veiklos nervą supančios sausgyslės ir raiščiai nuolat pertempiami, todėl kanalas susiaurėja ir nervas suspaudžiamas.
Be to, traumos (lūžiai, išnirimai) arba įgimtos kaulų ir raiščių struktūros ypatybės iš pradžių gali susiaurinti kanalą, todėl padidėja nervo suspaudimo rizika net ir esant nedidelei apkrovai.
Kita svarbi priežastis yra uždegimas ir edema, dėl kurių sumažėja laisva kanalo erdvė.
Taip gali atsitikti sergant sausgyslių uždegimu, artritu arba po traumos.
Didelę reikšmę turi ir endokrininiai sutrikimai, pavyzdžiui, sergant diabetu ar hipotireoze, sutrinka nervų aprūpinimas krauju, todėl jie tampa jautresni suspaudimui.
Nėščioms moterims tuneliniai sindromai dažnai išsivysto dėl skysčių susilaikymo organizme, kuris padidina spaudimą audiniuose ir sukelia riešo ar alkūnės patinimą.
Jei problema ignoruojama, laikui bėgant gali atsirasti nuolatinių jutimo sutrikimų ir raumenų silpnumas, todėl svarbu laiku atkreipti dėmesį į pirmuosius simptomus ir koreguoti krūvį.

Tunelinio sindromo tipai¶

  1. Karpalinis (vidurinis nervas).
  2. Kubitalinis (alkūninis nervas).
  3. Tarsalinio kanalo sindromas (blauzdikaulio nervas čiurnoje).
  4. *Kirčio pronatoriaus sindromas (vidurinis dilbio nervas).

Kineziterapijos poveikis kūnui¶

Kineziterapijos požiūriu negydomi tuneliniai sindromai sukelia rimtų funkcinių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų.
Pirmiausia nuolatinis nervo suspaudimas sukelia lėtinio skausmo sindromą ir progresuojantį raumenų silpnumą, kuris labai pablogina gyvenimo kokybę ir darbingumą.
Nervų laidumo pažeidimas pablogina kraujo ir limfos mikrocirkuliaciją pažeistoje srityje, todėl atsiranda audinių mitybos deficitas - tai pasireiškia trofiniais odos pokyčiais, lėtėja regeneracija ir didėja pažeidžiamumas traumoms.
Ypač pavojingos negrįžtamos raumenų atrofijos pasekmės, kai dėl užsitęsusios denervacijos pradeda mažėti ištisų raumenų grupių tūris ir mažėja jėga.
Pavyzdžiui, sergant riešo kanalo sindromu, dažnai atrofuojasi nykštys, o tai labai apriboja plaštakos suėmimo funkciją.
Be to, dėl lėtinio vienų raumenų pertempimo, o kitų susilpnėjimo susidaro miofascijinės disfunkcijos - skausmingi raumenų ir fascijų sustorėjimai, kurie dar labiau apriboja sąnarių judrumą ir sukuria užburtą skausmo ir judėjimo sutrikimų ratą.
Kineziterapija tokiais atvejais siekiama ne tik palengvinti simptomus, bet ir atkurti tinkamą raumenų pusiausvyrą ir judesių biomechaniką.
Denervacija
Denervacija - tai patologinė būklė, kai dėl inervuojančio nervo pažeidimo, suspaudimo ar disfunkcijos nutrūksta arba labai sumažėja nervinis impulsas į raumenis, organus ar kitus audinius.
Denervacijos poveikis kineziologijoje:
  • Raumenų atrofija (raumenų apimties ir jėgos sumažėjimas dėl nervinės stimuliacijos trūkumo).
  • Audinių trofikos sutrikimas (ląstelių mitybos pablogėjimas, nes nervų sistema reguliuoja medžiagų apykaitos procesus).
  • Refleksų ir jautrumo praradimas (jei pažeidžiamos jutiminės skaidulos).
  • Fibrozė ir raumeninio audinio pakeitimas jungiamuoju audiniu (jei denervacija trunka ilgai).
Esant tuneliniams sindromams (riešo kanalo sindromas, kubitalinio kanalo sindromas), denervacija išsivysto esant lėtiniam nervų suspaudimui, kuris negydant sukelia negrįžtamus pokyčius.
Svarbu!
Kineziterapija padeda sulėtinti šį procesą, atstatydama mikrocirkuliaciją ir užkirsdama kelią kontraktūroms.

Statistika ir nepastebima eiga¶

Tuneliniai sindromai ankstyvosiose stadijose yra nepastebimi.
Tyrimų duomenimis, iki 50 % atvejų lieka nepastebėti - daugelis pacientų metų metus ignoruoja lengvą pirštų dilgčiojimą ar retkarčiais pasireiškiantį rankos tirpimą, dėl to kaltindami nuovargį ar nepatogią miego padėtį.
Pavyzdžiui, biuro darbuotojas gali nekreipti dėmesio į diskomfortą riešo srityje po darbo dienos, manydamas, kad tai yra normali darbo kompiuteriu pasekmė.
Tačiau būtent šie „nekenksmingi“ simptomai dažnai signalizuoja apie pradinę riešo kanalo arba kubitalinio sindromo stadiją.
Apie 10 % žmonių sąmoningai nesikreipia į gydytoją, net kai simptomai tampa reguliarūs. Priežastys gali būti įvairios - nuo baimės diagnozuoti iki įsitikinimo, kad „viskas praeis savaime“.
Pavyzdžiui, muzikantas, pajutęs pirštų silpnumą, gali ilgai tai kęsti, kol nebegalės groti instrumentu.
Šimtadalis biuro darbuotojų, turinčių didesnį nei 5 metų darbo stažą, turi ankstyvųjų riešo kanalo sindromo požymių, tačiau tik nedaugelis jų laiku pradeda gydymą.

Kodėl sunku diagnozuoti riešo kanalo sindromus?¶

  • Neaiškūs simptomai - skausmas ir tirpimas gali atsirasti ir išnykti.
  • Regos pokyčių nebuvimas - nėra patinimo ar paraudimo, dėl to esate mažiau budrūs.
  • Panašumas į kitas ligas (osteochondrozę, artritą), ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
  • Pripratimas prie diskomforto - žmonės prisitaiko prie lengvo skausmo, kol jis tampa nepakeliamas.
Pavyzdys: Sandėlyje dirbantis pakuotojas per daugelį metų pastebi, kad naktį jam tirpsta pirštai, bet jis tai aiškina įtampa. Kai keliant svorius ranka pradeda „nesuvaldyti“, paaiškėja, kad nervas jau rimtai pažeistas.
Neatidėliokite diagnozės nustatymo
Labai svarbu anksti diagnozuoti - paprasti testai (pvz., Tinelio ar Faleno testas) gali nustatyti problemą tuo metu, kai pratimai ir ortopediniai įtvarai dar padeda.
Tinelio testas: atlikimo metodas ir interpretavimas
Tinelio testas - tai paprastas neurologinis testas, naudojamas periferinio nervo dirginimui ar suspaudimui diagnozuoti esant tuneliniams sindromams (pvz., riešo ar alkūnkaulio). Jis grindžiamas parestezijų (dilgčiojimo bakstelėjimo vietose) įvertinimu, kai bakstelėjama išilgai nervo eigos.
Vykdymo technika
Ranka yra atpalaiduota ir neutralioje padėtyje (delnu į viršų, jei tai riešo kanalas, šiek tiek sulenkta per alkūnę, jei tai kubitalinis tunelis).
  1. _Patikrinkite vidurinįjį nervą__ dėl riešo kanalo sindromo:
  • Pirštų galiukais arba neurologiniu plaktuku bakstelėkite per riešo kanalą (2-3 cm virš (nuo riešo link alkūnės) riešo raukšlės delno pusėje).
  1. _Patikrinkite alkūninį nervą__ dėl kubitalinio sindromo:
  • Palieskite alkūnkaulio kanalą (užpakalinis alkūnės sąnario paviršius - ten, kur nervas eina grioveliu tarp medialinio epikondilio ir alkūnkaulio).
Tapšnojimo intensyvumas turi būti lengvas, bet pakankamai juntamas (ne skausmingas!).
Rezultatų interpretavimas
Teigiamas testas:__
  • Dilgčiojimas, tirpimas arba „šaudymas“ nervų inervacijos srityje (pirštai esant riešo kanalo sindromui, IV-V pirštai esant kubitaliniam sindromui). Rodo, kad nervas dirginamas tapšnojimo srityje.
Neigiamas testas:
  • Simptomų nėra - suspaudimas mažai tikėtinas.

Tunelinių sindromų gydymo strategija iš kineziterapijos perspektyvos¶

Trijų etapų reabilitacijos metodas (3 ir daugiau mėnesių)¶

Tuneliniai sindromai - tai ne tik lokali suspausto nervo problema, bet ir sudėtingas sutrikimas, veikiantis visą rankos kinematinę grandinę. Kai nervas daugelį metų patiria suspaudimą, organizmas sukuria visą kompensacinių pokyčių sistemą - nuo raumenų disbalanso iki motorinių modelių restruktūrizavimo.
Štai kodėl klasikinis „poilsis + anestezija“ dažnai turi tik laikiną poveikį - be laipsniško mikrocirkuliacijos, nervo kamieno elastingumo ir teisingų judesių modelių atkūrimo, atkrytis neišvengiamas.
Trijų etapų kineziterapijos strategija pagrįsta biomechaninės audinių adaptacijos principais.
Pirmąsias 6 savaites kovojame ne tiek su simptomais, kiek su patologinėmis sąlygomis, kuriose atsidūrė nervas, - edema, išemija ir sutrikusiu slydimu.
Tada palaipsniui „perauklėjame“ raumenis ir sąnarius dirbti neperkraunant pažeidžiamų vietų ir tik paskutiniame etape įtvirtiname rezultatą atlikdami funkcinius pratimus.
Taikant šį metodą atsižvelgiama į tai, kad visiška nervų regeneracija trunka 3-6 mėnesius - tiek laiko reikia, kad Schwanno ląstelės atkurtų mielino apvalkalą, o smegenys pertvarkytų savo motorines programas.
Schwanno ląstelės
Švanso ląstelės yra specializuotos periferinės nervų sistemos ląstelės, atliekančios svarbiausias nervų funkcijai ir atstatymui reikalingas funkcijas. Jos savo membranomis tiesiog „apvynioja“ ilgas neuronų atšakas, sudarydamos mielino apvalkalą - savotišką „izoliaciją“, kuri 50-100 kartų pagreitina nervinių impulsų laidumą.
Nervų pažeidimo atveju (įskaitant suspaudimą tuneliniuose sindromuose) Schwanno ląstelės suaktyvina regeneraciją:
  • Sunaikina pažeistas vietas (fagocitozė);
  • išskiria augimo veiksnius (NGF, BDNF), skatinančius aksonų augimą;
  • formuoja „tunelius“ iš ekstraląstelinio matrikso baltymų, nukreipiančius regeneruojančias nervines skaidulas.
Pavyzdys: Švanų ląstelės bando tai kompensuoti, tačiau nepašalinus suspaudimo procesas tampa negrįžtamas.
Šios ląstelės pavadintos vokiečių fiziologo Teodoro Švanno (Theodor Schwann, XIX a.), vieno iš ląstelių teorijos kūrėjų, vardu.

1 etapas: ūmus laikotarpis (0-6 savaitės)¶

Tikslinė
Uždegimo malšinimas ir nervo dekompresija.
Pirmosiomis savaitėmis svarbu sumažinti spaudimą tunelyje mažinant edemą. Kineziterapijos naudojimo būdai:
  • Pasyvūs judesiai - palaiko kraujotaką, neapsunkindami nervo, užkerta kelią perkrovai.
  • Limfodrenažo metodai - rankomis atliekamas proksimalinės rankos dalies masažas stimuliuoja intersticinio skysčio nutekėjimą.
  • Pozicinė terapija - ortezų dėvėjimas neutralioje padėtyje (riešas 0-10° ištiestas riešo kanalo atveju) sumažina naktinę nervo išemiją.
Fiziologinis pagrindimas: uždegimo mediatoriai (prostaglandinai, bradikininas) dirgina nervų galūnes. Švelnus gydymas nutraukia užburtą ratą „edema - suspaudimas - išemija“.

2 etapas: poūmis laikotarpis (6-12 savaičių)¶

Tikslas
Nervų slydimo savybių atkūrimas ir fibrozės prevencija.
  • Nervų mobilizacija - vidurinio ir juosmeninio nervo slydimo technikos (siūliniai pratimai) pagerina nervo prisitaikymą prie apkrovos.
  • Palaipsnis antagonistinių raumenų stiprinimas - izometriniai, o vėliau koncentriniai riešo tiesiamųjų raumenų susitraukimai subalansuoja lenkiamųjų raumenų tonusą.
  • Miofascialinis atpalaidavimas - dirbant su trigeriniais taškais pečių ir mentės srityje, pašalinama kompensacinė perkrova.
Fiziologinis procesas: Švanų ląstelių baltymų sintezės aktyvinimas pagreitina remielinizaciją. Dozuota apkrova stimuliuoja angiogenezę endoneuryje.

3 etapas: funkcinė adaptacija (3-6 mėn.)¶

Tikslinė
Grįžimas prie pilno krūvio su nauja judėjimo strategija.
  • Ekscentrinė treniruotė - kontroliuojamas dilbio raumenų ilginimas apkrovos metu (pvz., lėtas hantelio nuleidimas) perskirsto įtampą nuo tunelinių struktūrų.
  • Neuromuskulinė kontrolė - propriorecepcijos pratimai (pusiausvyra ant supamosios platformos su rankų atrama) mažina kompensacinį hipertonusą.
  • Ergonominė korekcija - judesių modelių mokymas be pasikartojančio probleminio sąnario lenkimo ir (arba) tempimo.
Fiziologiškai smegenų motorinės srities kortikalinės reprezentacijos pertvarkomos (neuroplastiškumas) ir susiformuoja nauji, saugūs judėjimo stereotipai. Regeneraciją užbaigia kapiliarų tankio padidėjimas išoriniame nervo apvalkale.
Veiklos kriterijai
Kiekviename etape - Tinelio / Faleno simptomų sumažėjimas, jėgos (dinamometrija) ir ištvermės (pasikartojančių judesių testas) padidėjimas. Jei skausmas išlieka >3 mėnesius, denervacijos laipsniui patikslinti skiriama elektroneuromiografija.

Kodėl pratimai ant specialių treniruoklių yra veiksmingi gydant tunelinius sindromus¶

Mūsų centre naudojame unikalius treniruoklius, sukurtus specialiai subtiliam tunelio sindromų gydymui.
Pagrindinis jų privalumas - galimybė dozuoti raumenų grupes, susijusias su nervų dekompresija. Pavyzdžiui, mūsų kintamo pasipriešinimo blokų sistema padeda atkurti taisyklingą riešo ir alkūnės sąnarių judesių modelį.
Veiksmingumas grindžiamas trimis ramsčiais: individualios programos, sudėtingas gydymas ir fiziologinis.
Kuriame ne tik pratimus rankai - analizuojame visą kinematinę grandinę. 80 proc. pacientų, kuriems ilgą laiką pasireiškia riešo kanalo sindromas, yra momenčių juostos dislokacija, o esant kubitaliniam sindromui - kaukolės hiperlordozė, dėl kurios padidėja nervų suspaudimas. Todėl į programą įtraukiame laikysenos korekciją antigravitaciniais treniruokliais ir giliųjų stabilizatorių neuromuskulinį aktyvinimą.
Ypatingas mūsų metodo bruožas - pritaikyti treniruoklius prie ligos stadijos. Ūmiu laikotarpiu tai gali būti pasyvūs režimai su hidrauliniu pasipriešinimu, poūmiu laikotarpiu - izokinetinės treniruotės su grįžtamuoju ryšiu, o sveikimo etape - funkciniai darbinių judesių imitatoriai (pavyzdžiui, muzikantams ar IT specialistams). Lygiagrečiai naudojami nervo mobilizacijos metodai - tie patys treniruokliai, tačiau specialiose padėtyse, gerinančiose nervų slydimą kanalu.
Rezultatas
Ne tik laikinas simptomų palengvėjimas, bet ir pašalintos biomechaninės suspaudimo priežastys. Mūsų duomenys rodo, kad 92 % pacientų, baigusių visą kursą, remisija išlieka ilgiau nei 3 metus, nes mes dirbame ne tik su pasekmėmis, bet ir su problemos šaltiniu.

Kodėl tunelinių sindromų negalima gydyti trumpiau nei 3-4 mėnesius?¶

Nervinio audinio fiziologija reikalauja ilgo atsigavimo laiko - skirtingai nei raumenys, kurie prisitaiko per kelias savaites, nervams reikia mažiausiai 12 savaičių struktūriniam persitvarkymui. Mielino apvalkalas atsinaujina 1-2 mm per dieną, o esant lėtiniam suspaudimui (pvz., apleistų tunelių sindromų atveju) šis procesas vyksta dar lėčiau dėl perineuriumo fibrozės.
Pavyzdys: net atlikus tobulą riešo viduriniojo nervo dekompresiją, prireiktų 35-50 dienų vien tam, kad 5 cm plote būtų atkurtas laidumas, ir tai neatsižvelgiant į laiką, reikalingą raumenų disbalansui ištaisyti.
Perineurium
Perineurium__ yra tankus jungiamojo audinio apvalkalas, supantis atskirus nervinių skaidulų pluoštus (fascikules) periferiniame nerve.
  • Jį sudaro 3-15 sluoksnių suplokštėjusių ląstelių (perineuralinių fibrocitų).
  • Sudėtyje yra kolageno skaidulų (daugiausia I ir III tipo)
  • turi bazinę membraną su lamininu
Perineuriumo funkcijos:__
  • Mechaninė nervinių skaidulų apsauga
  • Intraneuralinio spaudimo palaikymas
  • Barjerinė funkcija (hemato-neuralinis barjeras)
  • Nervų slydimo savybių užtikrinimas
Patologijos pavyzdys: esant riešo kanalo sindromui, vidurinio nervo perineuriumo sustorėjimas gali būti iki 300 % normos, todėl kineziterapijoje reikia specialių mobilizacijos metodų.

Neigiami gydymo nutraukimo per anksti pavyzdžiai:¶

  • Kubitaliniu sindromu sergančiam pacientui, kuris nutraukė gydymą praėjus 6 savaitėms po to, kai skausmas išnyko, po mėnesio liga atsinaujino ir pasireiškė tarpšonkaulinių raumenų atrofija - nervas neturėjo laiko atgauti trofinės funkcijos.
  • Biuro darbuotojui, kuriam dėl riešo kanalo sindromo 2 savaites buvo taikoma tik ortozė, pasireiškė chroninė disestezija - dėl nepilnos regeneracijos buvo iškreipti skausmo signalai.

Teigiami viso gydymo kurso pavyzdžiai:¶

  • Smuikininkas, kuriam buvo taikoma 4 mėn. trukmės Neuromuskulinio atstatymo terapijos programa, ne tik atsikratė pirštų tirpimo, bet ir pagerino judesių tikslumą - tai įrodo propriocepcinių skaidulų regeneraciją.
  • Krovėjas, kuriam simptomai pasireiškė prieš 3 metus ir kuris baigė 5 mėnesių reabilitacijos programą, galėjo grįžti į darbą be apribojimų - EMG patvirtino, kad impulso laidumo greitis išilgai alkūninio nervo normalizavosi.

Yra 3 fiziologiniai etapai, kurie yra labai svarbūs:¶

  1. 0-6 savaitės - išemijos kontrolė (jei jos nėra, nervas toliau degeneruoja).
  2. 6-12 savaičių - remielinizacija ir slydimo savybių atkūrimas.
  3. 3-6 mėnesiai - naujų motorinių stereotipų įtvirtinimas, priešingu atveju smegenys vėl grįš prie senų modelių, perkraudamos tunelį.
Išvados
Trumpinimas susijęs ne su laiko taupymu, o su negrįžtamų pokyčių rizika. Mūsų tyrimai rodo: pacientams, kurie baigia visą kursą, tikimybė, kad liga atsinaujins, yra 5 kartus mažesnė nei taikant „greitąjį gydymą“.

Kviečiame Jus į mūsų specializuotą tunelinių sindromų gydymo centrą „Klinikinė Paupio kinezioteka“!¶

Kodėl verta rinktis mus?¶

Mūsų centre taikomas unikalus trijų pakopų gydymo metodas, kurio veiksmingumas įrodytas 92 % atvejų, net ir pažengusiose ligos stadijose. Mes ne tik gydome simptomus - mes gydome problemos priežastį!

Mūsų privalumai:¶

  • Specializuoti treniruokliai - vieninteliai regione, skirti specialiai tunelio sindromo reabilitacijai.
  • Individualios programos - kiekvienam pacientui sudaromas individualus gydymo planas, atsižvelgiant į jo profesiją ir gyvenimo būdą.
  • Kompleksinis požiūris - lygiagrečiai dirbame su laikysenos ir biomechanikos sutrikimais, sukeliančiais nervų suspaudimą.
  • Ekspertų komanda - neurologai, kineziterapeutai ir reabilitologai, turintys 10 metų patirtį.
Neatidėliokite gydymo
Užsiregistruokite dabar! Jūsų nervai nusipelno profesionalios priežiūros