Peties sąnario artritas yra ūmi uždegiminė sąnario ir aplinkinių minkštųjų audinių liga. Jam būdingas aštrus peties skausmas, kuris sustiprėja judant ir patiriant stresą. pavyzdžiui, tampa neįmanoma atlikti įprastų veiksmų, pavyzdžiui, pakelti ir perkelti ranką į šoną. Oda virš sąnario tampa raudona ir įkaista palietus, o tai gali būti reaktyvaus uždegiminio proceso periartikuliniuose audiniuose požymis. Atsiranda patinimas ir sąnarys padidėja. Dažnai, be matomų lokalinių pakitimų, pasireiškia ir bendros organizmo reakcijos: pakyla kūno temperatūra, atsiranda silpnumas, sumažėja darbingumas.
Peties sąnario artritas gali išsivystyti dėl infekcijos. Yra dvi priežastys: infekcijos sukėlėjų įsiskverbimas į organizmą ir imuniteto sumažėjimas. Dėl to reaguoja sinovinė sąnario membrana.
Kitas provokuojantis veiksnys yra traumos, periartikulinių raiščių plyšimai ar per didelis stresas žmonėms, užsiimantiems sportu ar sunkiu fiziniu darbu. Nuolatinė ar per didelė įtampa sukelia sąnario mikropažeidimus ir uždegimą.
Artritas dažniausiai pasireiškia jauniems žmonėms. Dėl ryškių simptomų žmogus, kaip taisyklė, negali pilnavertiškai gyventi ir dirbti, todėl yra priverstas kreiptis į gydytoją – terapeutą ar ortopedą.
Artrito diagnozė atliekama naudojant laboratorinius ir aparatinius tyrimus: MRT diagnostiką, sąnario ultragarsą, rankinį tyrimą. Kartais, jei sąnario patinimas yra ryškus, gydytojas gali įtarti, kad sąnaryje yra efuzijos – skysčio. Šiai hipotezei patvirtinti arba paneigti atliekama diagnostinė funkcija: į sąnario ertmę įduriama adata ir paimamas sąnario skystis analizei. Šis tyrimas yra gana trauminis, nes sutrinka sinovijos membranos vientisumas, o sąnarys tampa pažeidžiamas pakartotinio uždegimo. Be to, tokiame sąnaryje yra didesnė tikimybė susirgti artroze – negrįžtamu lėtiniu pažeidimu.
Gydant artritą dažniausiai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – diklofenakas, ibuprofenas ir kt. Jie sustabdo ūminį uždegimą, tačiau stipriam skausmui malšinti gydytojas gali skirti blokadas ar vaistų injekcijas į raumenis, simptominį gydymą.
Po 4-5 dienų paciento būklė paprastai pagerėja, skausmas praeina – laikas tęsti gydymą ir reabilitaciją saugiu ir veiksmingu kineziterapijos metodu gydytojo Bubnovskio centre. Tokie pratimai visiškai sugrąžins įprastą sąnario judrumą, atkurs raumenis ir raiščius.
Neatlikus tinkamos reabilitacijos, po ūminės uždegiminės fazės gali formuotis lėtiniai degeneraciniai sąnarinio paviršiaus pakitimai ir po artrito išsivystys artrozė. Pagrindinis artrozės pavojus yra tai, kad, deja, tai negrįžtamas sąnario pažeidimas.
Kineziterapeutas atliks miofascialinę diagnostiką, naudodamas specialius judesius ir atsižvelgdamas į esamą būklę, nustatys reikiamą krūvio dydį.
Pacientui sudaroma individuali mankštos programa, tačiau progresuojant ar prireikus ji gali būti koreguojama gydymo metu ir pritaikoma pagal individualias savybes ir poreikius.
Dauguma pratimų atliekami naudojant Bubnovsky daugiafunkcinį treniruoklį, kuris sumažina sąnario suspaudimą ir įtampą bei leidžia diferencijuoti krūvį. Pratimai su treniruokliu yra efektyvūs, saugūs ir patogūs klientui.
Sukuriamos apkrovos skatina kraujotaką, limfos nutekėjimą, o tai atkuria audinių mitybą ir normalizuoja sąnario veiklą. Be to, naudojama vietinė krioterapija. Rezultatas – visiškas sąnario struktūros ir funkcijos atstatymas be pasekmių ar komplikacijų.